Dřevěný japonský meč Bokutō

25.03.2024

Některé dřevěné japonské meče se stávají čím dál tím více cennými, a to nejenom mezi příznivci japonských bojových umění. Důvodem není pouze vysoká kvalita dílenského zpracování, ale také nedostatek cenných dřevin.

Bokutō se v Japonsku vyrábí z různých dřevin jako je například pravý červený japonský dub (Hon Akagashi), červený dub (Akagashi), bílý dub (Shirogashi), kamélie (Tsubaki), Isu, Sunuke (Isu starší více jak 300 let), pavlovnie (Kiri), mišpule japonská (Hon Biwa) a další. Různé dřeviny mají různé vlastnosti. S tím samozřejmě souvisí kvalita Bokutō a hlavně cena. Bokutō vyrobené z Hon Biwa je již velmi exkluzivní záležitostí, a proto může i dřevěný meč posloužit jako sběratelský předmět, nebo jako hodnotný dárek pro váženou osobu. 

Jaké Bokutō tedy vybrat? To záleží na tom, k čemu má dřevěný meč sloužit. Pro Kenjutsu / kumitachi se nejčastěji používá Bokutō vyrobené z dubu, které váží kolem 500 - 550g. Pro procvičování suburi (seky do prázdna) je vhodné zvolit těžší variantu. V dnešní době se také rozmáhá Bokutō vyrobené z pavlovnie, které je extrémně lehké a váží něco kolem 150 - 180g, proto se používá například pro Enbu (představení), nebo také pro cvičence zotavující se po zranění.


Zanechte nám vzkaz:


Obrázky poskytl Pexels

Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!