Japonská námořní dýka - modifikovaný vzor 1883

23.01.2024

Dnešní trénink jsme si o krátké přestávce prohlédli modifikovaný vzor 1883 japonské námořní důstojnické dýky včetně koshirae. Čepel dýky byla v Japonsku zkrácena v souladu s příslušným zákonem (銃砲刀剣類所持等取締法).

Poznámka: Meč musí mít v Japonsku osvědčení o registraci (銃砲刀剣類登録). Hromadně vyráběné vojenské meče z druhé světové války takzvané Shōwatō, však osvědčení o registraci nedostanou. Účelem je předcházet násilným trestným činům s použitím těchto zbraní. Osvědčení o registraci mohou získat pouze meče historické nebo moderní, vyrobené tradičním způsobem z materiálu Tamahagane nebo z dovezené oceli, vyrobené licencovanými japonskými mečíři. Držení meče bez osvědčení o registraci je v Japonsku nezákonné, kromě držení mečů jež mají čepel kratší než 15 cm, nebo jsou vyrobené z materiálů neumožňujících nabroušení čepele (například sportovní meče Iaitō).

Něco málo o dýce:

Na původním vzoru 1883 byl květ sakury umístěn na fuchi. Později jak je vidět na fotografiích, se květ sakury přemístil na menuki. Tento vzor dýky se objevil již v roce 1904 a jeho výroba pokračovala až do konce druhé světové války.

Celková délka dýky je cca. 415 mm.

Seppy, tsuka i tsuba mají vlastní výrobní číslování.

Délka zkrácené čepele je 48 mm (měřeno od munemachi)

Poznámka: Tato námořní dýka byla dovezena z Japonska, a protože se jedná o hromadně vyráběnou čepel z válečného období, neobdržela v Japonsku osvědčení o registraci a musela být znehodnocena (zkrácena) dle příslušného zákona.

Fotogalerie

Zanechte nám vzkaz:


Obrázky poskytl Pexels

Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!